Miłość to uczucie skomplikowane, a przez wielu młodych ludzi mylone z zauroczeniem. Natomiast pierwszy związek zawsze oznacza wiele emocji i to nie zawsze tych dobrych. Czasem pojawiają się takie komplikacje, które zwyczajnie przerastają człowieka.
Dlaczego pierwsza miłość ma tak duże znaczenie? O czym trzeba pamiętać przed pierwszym zakochaniem? Skąd biorą się wątpliwości w związku? Kiedy lepiej zakończyć związek? O tym można przeczytać poniżej!
Miłość a zauroczenie – różnice
Na początku każdej relacji pojawia się zauroczenie niezależnie od tego, czy dotyczy osób tej samej, czy też innej płci. Z reguły trwa ono bardzo krótko, ale pojawia się natychmiast po spojrzeniu na drugą osobę. Zauroczenie powoduje wzajemne przyciąganie, chęć poznania i wspólnie spędzanego czasu.
Natomiast miłość to uczucie, które zaczyna się kształtować wraz z biegiem czasu. Para bezpiecznie czuje się w swoim towarzystwie, rozumie się wzajemnie i akceptuje. Co więcej, miłość oznacza wzajemne wsparcie w dążeniu do celów i przykrych sytuacjach.
Młode osoby często mają problem z odróżnieniem tych dwóch stanów, ale warto wiedzieć, że nie muszą się one wykluczać. Być może zauroczenie przemieni się w miłość.
Charakterystyka pierwszego związku
Pierwszą relację młodzież nawiązuje, mając około 14-15 lat. Jest to okres, kiedy młodzi ludzie zaczynają poznawać własną cielesność i zainteresowanie osobami tej samej lub innej płci. W takim związku różnica wieku zazwyczaj jest niewielka. To sprawia, że partnerzy mają podobne zainteresowania i świetnie się razem bawią. Pierwsze randki, pocałunki, spacery za rękę sprawiają, że uczucia się nasilają.
Młodzi każdą wolną chwilę spędzają razem, a gdy nie mają takiej możliwości, tęsknią. Dla nich nawet najkrótsza rozłąka prowadzi do smutku. Jednak tylko na początku tak to wygląda. Kolejne etapy związku pokazują, że nie zawsze jest tak kolorowo.
Charakterystyka związków partnerskich
Dobre związki partnerskie charakteryzują się przede wszystkim wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. Kiedy minie pierwsza euforia, a relacja się rozwija, partnerzy nadal są dla siebie ważni, ale nie muszą już ciągle przebywać razem. Chcą też realizować się w innych sferach, mieć czas dla siebie i własne sprawy.
Wszystko jest w porządku, o ile nie pojawiają się negatywne uczucia. Dopiero wtedy warto zastanowić się, czy taki związek w ogóle ma sens. Niestety bardzo często w związkach partnerskich istnieje swego rodzaju zależność i strach przed rozstaniem. Mówiąc wprost, taka relacja jest po prostu toksyczna.
Obojętność w związku objawem do niepokoju?
Obojętność w związku bardzo szybko można zauważyć. Jedna ze stron nie liczy się ze zdaniem drugiej, nie interesuje się jej uczuciami, czy po prostu tym, co u niej słychać. Czasami takie zachowanie wcale nie musi oznaczać braku miłości, czy też konieczności zakończenia związku.
Być może partner ma jakieś problemy, które zaprzątają jego myśli i nie jest skupić się na niczym innym. Dlatego nie trzeba od razu panikować. Być może wystarczy szczera rozmowa, podczas której wszystko się wyjaśni.
Jeśli obojętność w związku jest długotrwała, a partner nadal nie wykazuje chęci zmiany, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest przytłoczony negatywnymi uczuciami. Nie chce się nimi dzielić, ponieważ mogą one źle wpłynąć już na i tak nadszarpniętą relację.
Jak pokonać obojętność w związku partnerskim?
Obecnie pary rzadko kiedy decydują się ratować związek. Znacznie łatwiej jest im się rozstać. Dlaczego jednak nie spróbować zawalczyć? Z obojętnością w związku partnerskim można sobie poradzić. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania. Nic nie przyjdzie samo.
Na początku należy znaleźć przyczynę takiego stanu. Nie obejdzie się więc bez poważnej rozmowy. Powinna ona przebiegać w miarę intymnej i spokojnej atmosferze. Partnerzy z całą pewnością będą mieli sobie wiele do powiedzenia, a słowa, które padną, mogą być nieprzyjemne. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie dzielili się ze sobą własnymi odczuciami. Jest to bardzo ważny krok, który może doprowadzić ich na dobrą drogę.
Dopiero później można przejść do czynów i zacząć ratować związek. Partnerom potrzebna będzie cierpliwość i praca. Najskuteczniejszym sposobem jest wspólne spędzanie czasu, ponowne zbliżenie się do siebie i nieunikanie trudnych tematów. Tylko w ten sposób można pokonać obojętność w związku i ponownie cieszyć się miłością.
Czym spowodowane są wątpliwości w związku?
Nie tylko obojętność w związku partnerskim powoduje, że partnerzy oddalają się od siebie. Jest wiele sytuacji, które komplikują dotychczas zbudowaną relację. Wątpliwości w związku są naturalne. Czasami każdy człowiek może w coś lub kogoś zwątpić. Jednak kiedy są natarczywe, to nie jest to dobry znak.
Pierwsze wątpliwości mogą dotyczyć samego partnera i jego uczuć. W młodym wieku są one najsilniejsze. Szczególnie gdy nasze wyobrażenia nie pokrywają się z rzeczywistością. Jeżeli wątpliwości w związku nie mają żadnej podstawy, to trzeba rozpocząć pracę nad własną osobą. Spróbować pozbyć się negatywnych emocji i obdarzyć partnera większym zaufaniem. W przypadku, gdy są one uzasadnione, to wszystko zależne jest od tego, z jakiego powodu się pojawiły. Przecież znacząco będzie się różnić niewielkie kłamstwo od zdrady. W zależności od przyczyny warto zastanowić się, czy jest szansa na to, aby ratować związek, czy może go zakończyć.
Wątpliwości w związku mogą pojawić się na każdym etapie. Z tym że nie zawsze można je pokonać. Nawracające myśli o tym, co może się zdarzyć, zaburzają normalne funkcjonowanie. Co w konsekwencji prowadzi wręcz do obsesji. Nie jest to dobre dla żadnej ze stron. Jeśli nie daje się nic z nimi zrobić, to lepiej zakończyć związek i przestać się zwyczajnie męczyć.
Czym charakteryzuje się toksyczny związek?
Obojętność i wątpliwości w związku mogą się pojawić. Jednakże trzeba umieć odróżnić je od toksycznego związku. Niestety takich jest coraz więcej, a druga strona boi się rozstania i reakcji partnera. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji toksycznego związku.
Można jednak powiedzieć, że w takim przypadku strony nie są sobie równe, a jedna jest podporządkowana drugiej. Kiedy jedna osoba stara się jak może, pielęgnuje uczucia, potrafi uszanować granice, pomaga w miarę własnych możliwości oraz darzy partnera zaufaniem, to oczekuje tego samego. Natomiast gdy tego nie dostaje, to jest w toksycznym związku.
Co więcej, w takiej relacji bardzo często pojawia się chęć kontrolowania, ciągłe podejrzenia o zdradę i frustracja. W takiej sytuacji nie ma się nad czym zastanawiać i jak najszybciej zakończyć związek. Z biegiem czasu będzie coraz trudniej odejść.
Jak i kiedy ratować związek?
Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak ratować związek. Tak naprawdę wiele zależy od tego, z jakiego powodu została nadszarpnięta relacja. Niewielkie nieporozumienia czy kłótnie zdarzają się wszystkim. Zresztą nie ma się co dziwić, przecież partnerzy większość czasu spędzają wspólnie. Duże znaczenie mają też etapy związku. Im strony są ze sobą mocniej związane, tym częściej może między nimi dojść do ostrej wymiany zdań.
Znacznie gorzej jest, gdy partnerzy w ogóle nie rozmawiają ze sobą, a jedynie się kłócą. Mimo to jest szansa na ratowanie związku, ale nie zawsze się to udaje. Zwłaszcza młodzi ludzie często kierują się emocjami, nie bacząc na to, że mogą zranić drugą osobę.
Czy zawsze warto ratować związek? Odpowiedź nie jest wcale prosta. Można spróbować, ale pod warunkiem, że obie strony tego chcą, a ich relacja jest pozytywna. Kiedy tylko jedna osoba będzie się starać, to raczej nie uda się nic zrobić i lepiej zakończyć związek partnerski. Niezależnie od sytuacji na pierwszym miejscu należy stawiać własne dobro!
Ojej, jak ja zawsze miło wspominam moje pierwsze związki. I one naprawdę były bardzo ważne, ukształtowały mój sposób myślenia o facetach. Mi się akurat udało, bo to myślenie o nich i postrzeganie ich jest naprawdę okej. Niestety nie wszyscy tego doświadczyli…