Bóle menstruacyjne ze względu na swój specyficzny charakter mogą objawiać się różnym nasileniem. Niektóre kobiety bardzo łagodnie przechodzą okres, jednak u pozostałych czas ten jest naznaczony ciągłym bólem i koniecznością zrezygnowania z wielu aktywności. Zróżnicowane są również obszary odczuwanego napięcia.
Okazuje się, że obok dolegliwości dolnej części brzucha występują bardzo często również bóle pleców. Jak sobie z nimi radzić? Oto pięć skutecznych sposobów, które pozwolą odczuć ulgę podczas kobiecej miesiączki!
Stosowanie leków przeciwbólowych
Zażywanie doustnych leków przeciwzapalnych jest jednym z najpowszechniejszych sposobów radzenia sobie z bólem pleców podczas okresu. Preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen są ogólnodostępne nie tylko w aptekach, ale też w zwykłych sklepach spożywczych. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą charakteryzować się bardzo dużym nasileniem. Dlatego warto zwrócić uwagę na prawidłowe dawkowanie farmaceutyków.
Warto pamiętać o tym, że skuteczne okazuje się również stosowanie leków przed wystąpieniem objawów. Jeśli szczególnie ciężko przechodzisz czas okołomiesiączkowy i wyczuwasz zbliżający się ból i napięcie, wczesne sięgnięcie po odpowiedni specyfiki ułatwi łagodne przejście przez okres. Przed zastosowaniem silniejszych leków przeciwbólowych należy jednak skonsultować się z ginekologiem lub farmaceutą.
Ból kręgosłupa lędźwiowego jest bardzo częstym objawem miesiączki. Jednak jego częstsze występowanie może wskazywać na inny problem. W przeciwieństwie do pozostałych domowych sposobów nieprawidłowo prowadzona farmakoterapia może wyrządzić wiele szkód. Odpowiednio zażywane leki przeciwzapalne pomagają jednak wydatnie zmniejszyć napięcie tkanek związane z okresem, dzięki czemu możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania.

Aktywność fizyczna
Wystąpienie dolegliwości bólowych, związanych z okresem, w większości przypadków wiąże się z całkowitym ograniczeniem aktywności fizycznej. Nawet w przypadku kobiet, które regularnie uprawiają sport, ruch w trakcie miesiączki jest często bardzo bolesny.
Bóle pleców podczas okresu są spowodowane zwiększonym nasileniem pracy mięśniowej. Z tego powodu u niektórych osób występuje wrażenie sztywności i ograniczenia ruchomości kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Sposobem na zmniejszenie bólu jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających.
Joga lub średnio intensywny pilates nie będą wzmagać dolegliwości, wręcz przeciwnie. Przyniosą wyraźną ulgę po zakończeniu treningu. Na czas miesiączkowania warto zrezygnować ze sportów bardziej obciążających ciało. Biegi lub pływanie mogą bowiem poskutkować powrotem bólu w okolicach brzucha i pleców. Najważniejsze jest zatem właściwe dobieranie wysiłku. Każdy organizm charakteryzuje się indywidualnymi cechami.
Warto sprawdzić, który rodzaj aktywności fizycznej powoduje zmniejszenie dolegliwości. U niektórych kobiet będzie to statyczne rozciąganie. Inne natomiast poczują się lepiej po krótkim spacerze typu „nordic walking”. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie swojego ciała i wybranie takiej aktywności, która realnie łagodzi przykre objawy menstruacji.
Ciepłolecznictwo
Przyczyną bólu pleców podczas okresu jest zwiększona aktywność mięśni macicy, czego objawy mogą być odczuwane jako dolegliwości części ciała położonych w pobliżu. Najskuteczniejszą metodą relaksacji tkanek jest zastosowanie ciepłych okładów. Gorące kąpiele skutkują rozluźnieniem napiętych mięśni, co przekłada się na całkowite ustanie dolegliwości bólowych. Stosować można również ciepłe okłady, które nakłada się na bolesne części ciała.
Istotnym elementem kojącego wpływu ciepłolecznictwa jest odpowiednia pozycja, która jest przyjmowana przez kobiety w czasie trwania takiego „zabiegu”. Należy zadbać o to, aby ułożyć kręgosłup w takim położeniu, w którym tkanki będą najbardziej rozluźnione. Wiele sklepów internetowych oferuje specjalne okłady, które są dedykowane kobietom w czasie okresu.
Ciepłolecznictwo nie wymaga jednak inwestowania w specjalistyczne sprzęty. Taką samą skuteczność można bowiem osiągnąć przy użyciu domowego termoforu lub gorącego ręcznika.

Masaż olejkami aromatycznymi
Masaż pachnącymi olejkami był stosowany u kobiet w czasie miesiączki już setki lat temu. Kojące działanie rozcierania, połączone z kwiatowymi aromatami, wydatnie zmniejszają dolegliwości bólowe. Szczególnie skuteczne jest to w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Masaż również bowiem ma właściwości rozluźniające. Jego spokojne tempo zmniejsza ból i powoduje relaksację tkanek, które są podatne na skurcze miesiączkowe. Sposób ten może być stosowany również w innych okolicach ciała.
Nie od dziś wiadomo, że specyfika bólu menstruacyjnego sprawia, że nieprzyjemne skurcze mogą pojawić się w innych mięśniach. Istotne znacznie ma również zapach konkretnego preparatu. Niektóre z aromatów charakteryzują się bardziej pobudzającą wonią. Z tego powodu kobietom w trakcie okresu zaleca się stosowanie olejków szałwiowych, lawendowych i estragonowych. Wpływają one na aspekty psychiczne, skutkując uspokojeniem i wyciszeniem osoby, która zmaga się z przykrymi dolegliwościami menstruacyjnymi.
Odpowiednia dieta
Zmniejszenie bólu brzucha i pleców podczas okresu można osiągnąć również dzięki stosowaniu właściwej diety. Pokarm ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dotyczy to również tych sytuacji, w których kobiety są zaraz przed lub już w trakcie okresu. Jakie produkty żywnościowe ułatwią przejście przez okres? Specjaliści wskazują na konieczność zwiększonej podaży kwasów tłuszczowych, które regulują skurcze mięśniowe. Składniki te znajdziemy głównie w rybach morskich, takich jak łosoś czy dorsz. Warto zadbać również o odpowiednią zawartość magnezu. Z tego powodu w czasie menstruacji należy zwiększyć w diecie ilość orzechów, fasoli oraz pietruszki.

Jak pozbyć się przykrych dolegliwości podczas okresu?
Kluczem do całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych podczas okresu jest nie tylko korzystanie z powyższych sposobów. Ból jest związany z czynnikiem psychicznym, dlatego istotną rolę odgrywa również zmniejszenie poziomu stresu, odpowiednia higiena snu i ogólne dbanie o kondycję ciała.
Warto również wspomnieć o tym, że domowe leczenie nie jest jedyną szansą na uniknięcie bólu. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty. U niektórych kobiet nasilenie bólu podczas okresu jest tak duże, że osoby takie są w tym czasie całkowicie wyłączone z normalnego funkcjonowania. Odpowiednia konsultacja pomoże nie tylko znaleźć realną przyczynę takiego problemu, ale też pozwoli wdrożyć odpowiednie środki zachowawcze.
Ból pleców podczas okresu może skutecznie uprzykrzyć życie. Istnieją jednak skuteczne metody, dzięki którym w łatwy sposób można regulować nasilenie dolegliwości. Menstruacja to niełatwy czas w życiu każdej kobiety, dlatego bólu pleców nie należy lekceważyć. Zapoznaj się z powyższymi sposobami i sprawdź, które z nich będą najskuteczniejsze w Twoim przypadku!
Polecam najbardziej na świecie ciepły termofor. U mnie działa w kilka minut i jeszcze nigdy się na nim nie zawiodłam. Leki biorę w ostateczności. Pozdrawiam 🙂