Możesz być zdania, że jesteś osobą wolną od uprzedzeń. Może myślisz, że jesteś tolerancyjny, że nie masz nic przeciwko odmiennym poglądom. Może nawet bierzesz udział w różnych marszach równości i tym podobnym wydarzeniom. Jeśli tak, to z całą pewnością myślisz również, że masz rację, tak?
W tym artykule dowiesz się, że nie koniecznie musisz mieć rację. Możesz zachowywać się zupełnie inaczej i myśleć zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości podświadomie uważasz w mózgu i duszy.
Test utajonych skojarzeń — czym jest?
Test utajonych skojarzeń pozwala zweryfikować, czy to, co mówisz i robisz rzeczywiście, pokrywa się z tym, co naprawdę myślisz w głębi duszy.
Dzięki temu testowi znajdziesz odpowiedź na pytanie: czy w ogóle jesteś świadomy swoich uprzedzeń. Czy może nie masz nawet pojęcia, że skrywasz w sobie takie myśli? Ten test uznawany jest za dość kontrowersyjny, właśnie ze względu na temat badań oraz wyniki.
Test utajonych postaw jest traktowany jako narzędzie pomiarowe, które używane jest w biznesie do wykrywania utajonych postaw konsumenckich.
Wszelkie badania jednak prowadzone są jako dziedzina psychologii społecznej. Ma on na celu wykrycie utajonych postaw wobec społecznych tematów. Tematów takich jak: rasa, płeć, wiek czy wygląd.
A więc, po wykonaniu takiego testu mogą wychodzić ciekawe wyniki. Na przykład osoba, która nigdy wcześniej nie sądziła, że może mieć skrajne poglądy, może okazać się skrytym rasistą. Albo posiadać uprzedzenia wobec innych opinii, wyznać czy koloru skóry.
Postawa utajona jest to wskaźnik uprzedzeń skryty głęboko w ludzkim mózgu.
W jaki sposób wygląda test?
Na początku warto jest zauważyć różnicę pomiędzy ilością możliwych testów do zrobienia. Chodzi tutaj o różnicę w ilości testów utajonej postawy w Polsce oraz w anglojęzycznych wersjach. W języku polskim dostępnych jest ich niewiele. Natomiast anglojęzycznych wersji znaleźć można kilkadziesiąt w internecie.
Utajone postawy konsumenckie można zatem wykryć poprzez poświęcenie chwili czasu siedząc w domu. Jednak wiele osób jest ciekawych, w jaki sposób dokładnie wygląda test utajonych postaw konsumenckich.
W komputerowej wersji tego testu (ponieważ teraz właśnie tak przebiega ten test), trzeba jak najszybciej dopasować słowa do rzeczy. Na przykład: na ekranie komputera wyświetla się kilka przymiotników, takich jak: młody czy stary oraz obrazy pokazujące twarz człowieka.
Przymiotniki są pozytywne, neutralne oraz negatywne. Ważny w tym wszystkim jest również czas odpowiedzi. Im szybciej zostanie ona udzielona, tym bardziej szczera ona będzie.
Podejmowanie decyzji podczas testu odzwierciedla postawy konsumenckie oraz podłoże psychologii.
Wszelkie eksperymenty potwierdzają skuteczność rezultatów.
Jakie zadanie mają takie eksperymenty? Czyli podejmowanie decyzji z własnej woli.
Utajone postawy konsumenckie, jakie wynikają z badań nad testem utajonych skojarzeń mierzą elementy:
- Takie jak wpływ kultury na Twoje myślenie,
- Wpływ otoczenia na Ciebie,
- Oddziaływanie czytanych książek z własnej woli oraz książek, które należy przeczytać w szkole,
- Mierzy wpływ opinii innych ludzi na Twoje poglądy,
- A także sprawdza, w jakim stopniu społeczne stereotypy działają na Twój umysł.
Test, z którego możesz się dowiedzieć o swoich postawach konsumenckich nie skupia się na tym, w jaki sposób się zachowujesz. Zamiast tego skupia się na tym, w jaki sposób myślisz. Skupia się więc nie na tym, co robisz, ale na Twoich podświadomych przekonaniach osadzonych głęboko w mózgu.
Przykład badania postaw — postawa pod wpływem otoczenia.
Istnieje taki eksperyment. Jest ona bardzo prosty, ale ukazuje szczery obraz wpływu otoczenia na Twoje zachowanie. Polega on tym, że zwykle zbiera się grupę osób, którym pokazuje się ten sam obrazek. Obraz ten jest niewyraźny i może przedstawiać dwie różne postaci.
Pierwszą postacią, jaką można zaobserwować na obrazku jest postać młodej i pięknej kobiety. Badani ludzie zwykle określają jej wiek w granicach dwudziestu pięciu do dwudziestu ośmiu lat.
Drugą natomiast postacią, jaką można zobaczyć na pokazywanym zdjęciu jest postać staruszki. I w tym momencie to, co wcześniej było brane za piękny szal młodej kobiety staje się nagle pomarszczoną skórą starszej pani.
Czy podczas eksperymentu pokazywane są dwa różne obrazy? Oczywiście, że nie. Pokazywany jest dokładnie ten sam obrazek. Tylko jest on stworzony w ten sposób, aby móc ukazać różnicę między podejmowaniem decyzji a postawą konsumencką.
Postawa utajona jest tutaj aż nadto widoczna. Podczas tego eksperymentu zwykle mniej więcej połowa badanych odpowiada, że widzi staruszkę. Druga połowa jest za tym, iż jest to obraz młodej i pięknej kobiety.
Kto ma rację? Wszyscy mają rację. Chodzi tutaj o to, że każdy może zobaczyć coś innego. Dzieje się tak z powodu wpływu otoczenia, innych ludzi i stereotypów, a także kultury na Twoje poglądy.
Postawa utajona jest niezależna od Twojej woli oraz podejmowanych decyzji. Skupia się na tym temacie wiele psychologicznych książek. Książek, które pokazują decyzje podejmowane według własnej woli oraz te podświadome i techniki rozumienia tematu wpływu otoczenia na mózg.
Czy w jakiś sposób da się zmienić utajone postawy — postaw a nawyk.
Twoje zachowania oraz techniki myślenia zostały wpojone do Twojego mózgu już podczas okresu dorastania. Stało się to za pośrednictwem Twoich rodziców, autorytetów, otoczenia, znajomych i stereotypów, z którymi miałeś do czynienia.
Techniki myślenia teraz odzwierciedlają zatem to, z czym się zetknąłeś wcześniej, tworząc wiele postaw-postawa myślenia. Powstaje tutaj pytanie, czy w jakiś sposób można zmienić te techniki? Czy jakkolwiek możliwe jest zmienienie utajonych postaw?
Okazuje się, że tak, jest to możliwe. Wystarczy, że poświęcisz na to odrobinę czasu i wysiłku. Aby zmienić swoje podświadome opinie, należy przebywać w otoczeniu tych ludzi, których świadomie lub nie nie tolerujesz.
Pozwoli Ci to na zmianę swoich opinii, na oswojenie się z niektórymi elementami oraz zmianę poprzez to Twoich nawyków.
Nawyków, ponieważ utajone postawy konsumenckie czy też inne podświadome postawy są to po prostu nawyki. A każdy nawyk jesteś w stanie zmienić. W jaki sposób? Najlepiej zastępując go nowym.
Wyobraź sobie taką sytuację. Wsiadasz do samochodu, ustawiasz fotel, lusterka, zapinasz pasy. Chwytasz za kierownicę i ruszasz. Czy to jest skomplikowane? Teraz gdy już się tego nauczyłeś i wyrobiłeś w sobie nawyk jazdy samochodem… nie. Jest bardzo łatwe. Jednak kosztowało Cię to sporo czasu, prawda?
Tak więc wsiadając do auta robisz te wszystkie rzeczy automatycznie.
Jeżeli przez rok będziesz wracać z pracy i siadać na kanapie przed telewizorem, to ciężko Ci będzie zmienić ten nawyk. Ale jednak, jest to możliwe.
Aby zmienić nawyk oglądania telewizji po pracy, musisz go zostącpić nowym. Na przykład wyjściem na spacer. Na początku będzie ciężko Ci się przyzwyczaić do nowej i niekomfortowej sytuacji. Dokłądnie tak samo jest z utajonymi popstawami. Można je zmienić, ale wymaga to określonej ilości czasu, chęci i wysiłku.
Oo, bardzo ciekawe. Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Ogólnie cała strona bardzo mi się podoba, nie tylko ten artykuł. Będę zaglądał tutaj częściej.