Podłe postawy wobec płci żeńskiej znane są w nauce jako mizoginizm. Naukowcy podkreślają, że nie jest to cecha charakteru danej osoby, tylko stan umysłu spowodowany pewnymi problemami psychologicznymi lub traumatycznymi przeżyciami.
Mizoginia — definicja
Mizoginia jest niebezpiecznym zjawiskiem społecznym, które służy jako pretekst do łamania praw kobiet. Mogą to być całkiem nieszkodliwe i żrące żarty, jak również rzeczywista przemoc fizyczna powodująca okaleczenia. Innymi słowy, mizoginizm oznacza pogardę dla płci żeńskiej. Seksizm i dyskryminacja ze względu na płeć są uważane za jedną z przyczyn jego powstawania.
Nie sposób uchronić się przed pojawieniem się tego zjawiska we współczesnym społeczeństwie patriarchalnym. Przez niemal całą historię kobiety były uważane za słabe, z fizycznego punktu widzenia, istoty nieprzydatne dla społeczeństwa.
Do głównych przejawów mizoginii z naukowego punktu widzenia należą
- Popełnienie czynów lub przyznanie się do winy, których głównym celem jest upokorzenie kobiety i pokazanie wyższości;
- Poniżająca i protekcjonalna postawa wobec kobiet;
- Chęć unikania towarzystwa kobiet w dowolny sposób. Może to być spowodowane nie tylko nienawiścią do nich, ale także uczuciem zażenowania, które pojawia się w takim towarzystwie;
- Brak jakiegokolwiek współczucia dla płci żeńskiej;
- Przekonanie, że głównym zadaniem kobiety jest dbanie o rodzinę i wychowanie dzieci, a także robienie wszystkiego, co możliwe, by poprawić warunki życia swojego partnera.
W większości przypadków przyczyną mizoginii są pretensje do kobiet. Nie zawsze jednak skutkuje to tym, że człowiek nienawidzi tylko określonej osoby. Zwykle pojawia się nienawiść do wszystkich przedstawicieli słabszej płci.
W mizoginii cechą charakterystyczną mężczyzny jest to, że myśli on tylko o własnym dobru. Na przykład mężczyzna może zniknąć z życia kobiety, nie podając powodu swojego zachowania, a potem wrócić, jakby nic się nie stało. W domu tacy ludzie zazwyczaj stają się tyranami, a życie kobiety staje się prawdziwą torturą.
Osoba cierpiąca na mizoginię woli kontrolować wszystko, co się wokół niej dzieje, a to powoduje znaczny dyskomfort u drugiej osoby. Tacy ludzie nigdy nie żałują za złe zachowanie lub traktowanie. Mogą wykorzystać każdą okoliczność do wywołania kłótni, aby pozbyć się nienawiści w sobie. Innymi słowy, tacy ludzie zawsze muszą tłumić kobietę, aby nigdy nie czuła się wystarczająco silna i niezależna.
Rodzaje mizoginii
Psychologowie już dawno doszli do wniosku, że mizoginizm jest poważną chorobą, która może mieć kilka rodzajów. Objawy i leczenie mizoginizmu zależą od rodzaju choroby. Do tej pory wyróżniono dwie odmiany.
- Aktywna
Są to mężczyźni, którzy nie mają w zwyczaju ukrywać swojego stosunku do słabszej płci i otwarcie wyrażają swoje niezadowolenie. Co więcej, osoby takie wierzą, że ich głównym celem i misją jest rozpowszechnianie swoich idei wśród mas, aby powstrzymać rozwój feminizmu. Mężczyźni z aktywnym mizoginizmem nigdy nie ukrywają ani nie wahają się publicznie wypowiadać negatywnych opinii o płci przeciwnej.
- Ukryta
Ten typ mężczyzny charakteryzuje się tendencją do nieujawniania swojej prawdziwej relacji z płcią przeciwną. Często nawet sami nie wiedzą, że uważają dziewczęta za niegodne pewnych rzeczy. Mogą być niezwykle szarmanccy i uprzejmi, ale w końcu pokażą swoje prawdziwe oblicze.
Psychologowie twierdzą, że ten typ człowieka jest uważany za najbardziej niebezpieczny, ponieważ nigdy nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Mogą być opiekuńcze przez całe życie i zawieść w najgorszym możliwym momencie. Na poziomie podświadomym wybierają moment, w którym kobiety są najbardziej podatne na zranienie i uderzają w nie.
Najnowsze badania pokazują, że mizoginizm pojawia się zwykle u dość impulsywnych mężczyzn, którzy mogą pochwalić się rozwiniętą wyobraźnią i podatnością na wrażenia. Większość ludzi myśli, że mizogin i człowiek cierpiący na mizoginię niczym się nie różnią. Ale główna różnica polega na tym, że ten pierwszy może się zmienić, podczas gdy ten drugi nigdy nie wybaczy zniewagi i zawsze będzie czekał na najbardziej odpowiedni moment, by się zemścić.
Mizoginia — skąd się bierze?
Czasami trudno jest wyjaśnić, dlaczego dorosły mężczyzna nienawidzi kobiet i skąd bierze się ta nienawiść. Większość psychologów jest zgodna co do tego, że główną przyczyną tego negatywnego zjawiska są złe doświadczenia z przeszłości. Na przykład mężczyzna mógł poczuć się urażony przez kolegę z klasy lub innego przedstawiciela słabszej płci.
W rezultacie rozwijają się w nim negatywne wspomnienia, które stale wywołują uczucia nienawiści i niechęci do kobiet. Badania pokazują, że osoba cierpiąca na mizoginię zazwyczaj nie jest w stanie przypomnieć sobie, co było przyczyną negatywnego nastawienia do słabszej płci. Czasami przyczyną takich zaburzeń psychicznych są trudne relacje w rodzinie, z matką, siostrą lub babcią.
Do głównych przyczyn rozwoju tego typu zaburzeń należą:
- Nieudane doświadczenie seksualne, które sprawiło, że mężczyzna czuje się bezbronny i nie potrafi normalnie nawiązywać kontaktów z płcią przeciwną;
- Nieudany związek z dziewczyną, który zakończył się bolesnym rozstaniem;
- Ciągłe nękanie przez kolegę z klasy w szkole;
- Trudne relacje w rodzinie, np. gdy matka ciągle bije dziecko lub beszta je za każdą drobnostkę;
- Brak jakiegokolwiek wsparcia lub więzi emocjonalnej z matką.
Należy zauważyć, że mizoginizm nie jest jedynie wynikiem zaburzeń psychicznych. Bardzo często przyczyną może być choroba fizyczna, która prowadzi do pewnych zaburzeń psychicznych. Na przykład nerwica, fobie lub depresja. Niektóre badania wskazują również, że problem ten może rozwijać się w łonie matki.
Sadyzm, masochizm i nienawiść do kobiet mogą pojawić się pod wpływem hormonów wpływających na zachowania seksualne.
Leczenie mizoginizmu?
Jeśli mizoginizm charakteryzuje się formą utajoną, trudno jest rozpoznać jawnego mizoginistę. Sytuację pogarsza również fakt, że żaden z przedstawicieli silniejszej połowy ludzkości nie jest w stanie dobrowolnie przyznać się do swojego problemu. Dlatego też większość psychologów podkreśla, że najważniejszym krokiem w leczeniu jest przyznanie się do samego problemu. Jeśli człowiek uważa, że nie jest w żaden sposób chory i nie ma potrzeby, aby się leczył, to nawet przymusowa terapia nie przyniesie żadnych efektów.
Jednak nawet jeśli problem zostanie rozpoznany, nie można go leczyć, ponieważ zaburzenie psychiczne charakteryzuje się znacznym stopniem psychozy. Innymi słowy, trudno jest określić przyczyny leżące u podstaw mizoginii, a zatem trudno jest ją leczyć.
Jedynym sposobem na określenie skali problemu i podjęcie próby jego rozwiązania jest wizyta u psychoterapeuty, który może pomóc nie tylko w znalezieniu przyczyny, ale także w ustaleniu najskuteczniejszego sposobu leczenia.
W leczeniu tego stanu bardzo często stosuje się leki oraz terapię psychologiczną. Ta ostatnia metoda okazała się jedną z najskuteczniejszych w społeczeństwie europejskim, gdzie świadomość własnych problemów jest na bardziej zaawansowanym poziomie.
Mizoginizm jest więc poważnym zaburzeniem psychicznym, które powoduje, że mężczyźni źle traktują płeć żeńską. Mogą to być piękne, inteligentne i samowystarczalne kobiety, ale to nie ma znaczenia dla mizoginii.
Pierwszy raz słyszę o takim zjawisku. Ciekawy artykuł. Czekam na kolejne teksty 🙂